Červen 2012

Dej sbohem krizi, přivítej relax!

27. června 2012 v 20:53 Tipy&Triky
Krizí si někdy projdeme všichni. Navícteď, po konci roku jsme poád ještě trošku ve stresu z toho všeho šprtání ve škole. Jiní jsou všoku z rochodu nebo naopak z nového vztahu. Jestli si se nenašla ani v jednom, nevadí, jelikož každý si musí najít den, kdy si dá prostě volno, klid a relax.
A proč si ten den nedat zrovna teď, při konci roku? A proč ne? Jestli máš čas, můžeš si relax dát každý den. Ať v podobě placeného luxusu - který by brala každá z nás, vždyť kdo by si neliboval v chození na kosmetiku, do perliček nebo nonstop na masáže - nebo prostě v po domácky vyrobené verzi. A tady jsem připravila čtyři tipy, které sice určitě znáš, ale nevadí si je připomenout a praktikovat :D.
1. masáž
Sice jsem ji výš zahrnulamezi "luxus", vždyť kdo má každý týden třistovky (někdy i víc :D) na masáž od profesionálů? Stačí milá masáž od kamarádky,mamky, přítele. I když to nebude nejkrásnější a nejpropracovanější masáž na světě, můžeš si ji zpříjemnnit. Zkus si večer při masáži zapálit svíčky a použít hezky vonící olej :). Nebo naopak vytáhni deku do přírody a během jezení dortíků si namasírujte záda. A nezůstávej jen u nich, za příjemné pohlazení stojí třeba i chodidla, ruce, obličej, bříško...
2. Kamarádka
Ta, co ti vždycky pomůže, poradí, má co říct, rozesměje tě. Tvoje druhá polovička. Pro někoho jen osoba, pro tebe půlka světa. Tak když s takovou holčinou strávíš den, určitě tě to nebude mrzet! :) Vyrazit můžete na nákupy, inlainy, a procházku, kamkoliv. Kecat můžete o všem, zkrátka jako vždy. A není lepší recept na dobrou náladu než aspon na chvíli zapomenout na své problémy. Proto je tentokrát nech doma. A jestli nemáš náladu na kamarádku, vem třeba ségru, kluka, tetu, babičku :) Kohokoliv :D.
3.Koupel
Říkáš si, jak ti teplá a příjemná koupel může pomoct? Nevěřila bys vlastním očím! A to tě to nestojí snad vůbec nic a potřebuješ k tomu jen sebe. Jestli se ti chce, můžeš investovat do nějaké pěny a zpříjemnit si celý den. Stačí klidně i nějaká obyčejná, bublinky se ničím neliší :). Hlavně aby ti voněla. Pro lepší efekt můžeš použít třeba oblíbenou voňavku, kterou pošlíícháš okolí vany nebo třeba skořici, kterou nasypeš okolo. K zahození není ani vypnout světla a nechat hořet jen svíčky. Tvoje mokré tělo bude v plamínkách vypadat hrozně sexy :)!
4.Aktivity
Sport. Možná tohle slovo neslyšíš moc ráda, ale věř, že se krásně odreaguješ. Navíc si můžeš díky krizi zpevnit křivky a udělat fyzičku. A věř, že na sportovní typy kluci letí :-). Jestli ti sport prostě nevoní, zkus projevit svůj talent jinde. Mnoho známých lidí a umělců se proslavilo právě tak, že složilo po své krizi úžasný hit. Jestli ti nevonní notová osnova, projev se v řádcích básniček nebo třeba na plátně :). Způsobů je hned několik :-).

Zvol si správou cestu k budouconsti

27. června 2012 v 17:37 Tipy&Triky
Výběr střední nebo vysoký školy bývá občas sakra težký. Jedním z důvodů a velkých problémů při orzhodování bývají kamarádi, zázemí nebo internát. Ztratit přátele, učitele, na které jsme byli tak dlouho zvyklí, školu, kam jsme chodili tak dlouho a ještě se dostěhovat od rodičů do úplně jiného města na internát, je pro většinu populace docela dost velký šok. A aby toho nebylo málo, polovina lidí neví, kam jít.

Jak si tedy vybrat tu správnou? Je hned několik metod. Pár vybraných devátých tříd navšítíví kařdoročně studentský poradce. Je to učtiě hrozná výhoda, jelikož jako odborník si s tebou otevřeně promluví o tvých možnostech. Zkrátka spolu budete cca hodinu mluvit o tom, co tě baví, jaké máš představy, co opravdu nikdy nechceš dělat a jaké máš podmínky pro novou školu. A pak už ti ukáže jen ukáže nabídku pro tebe vhodných škol a tyy už se sama rozhodneš. Navíc výběr vhodných škol se většinou pohybuje okolo jedné nebo dvou budov, takže rozmýšlení je o to lehčí. Jenže tohle se týká opravdu jenom pár škol, ale pořád určitě ve městě nebo v blízkém okolí někoho takového najdeš (popř. s rodičem, pokud se vyzná). Tady už je problém v pěnězích, které se pod stovku nedostanou :-).
Takže jak jsem psala, je tu hodně jiných možností :-). Studenstkého poradce si můžeš udělat i sama sobě. První krok, vyřadit v úvahu nepřipadající školy, zvládne taky. Každý už třeba od páté třídy ví, že chemie není tvoje záliba. Takže farmacie, medina apod. instituce můžeš vyřadit. Dál si na papír sepiš, jaké věci tě baví a jaké naopak ne. Podle zálib si udělej okruh oborů, které ti padají v úvahu. Také zvaš plat, jaký chceš mít a využití v dané situaci. Při výběru zvaš také to, jestli chceš dojíždět, bydlet na intru nebo si najít školu v okruhu domova.Tímto způsobem ti vyjde pár škol, mezi kterými si zkus vybrat tu nejlepší. Podívej se také například na placení školného (hlavně u vysokých škol), charakteristiku školy a uplatnění v budoucnosti, co žje velmi důlěžité.
Nemůžeš se rozhodnout mezi dvěma školama? Moje teta se po maturitě rozmýšlela, jestli si zvolí práva nebo žurnalistiku. Její táta jí řekl větu, která se ti určitě osvědčí: "Psát můžeš kdykoliv, ale z novinářky se právnička nestane." Převedeme-li to na obecnost, zvol si raději obor, kde si víc vyděláš a na který je potřeba víc studovat. Manželka kamarádčiného bratra studuje třeba dvě vysoké školy najednou. Nutno podotknout ne moc známé, ale přeci jen.Pořád ale pamatuj, není titul jako titul, takže jestli se dostaneš, vol přestižní univerzity, např. Karlovu univerzitu, Masarykovu univerzitu, ...
A jestli se rozmýšlíš mezi středními školami a opravdu si nevíš rady, zvol gympl! Nejenže máš další čtyři roky na rozmyšlenou, ale díky seminářům, které si ve třeťáku vybereš, si uvědomíš, co tě baví. A pamatuj, že například na medicínu upřednostňují gympláky před studenty ze zdravotky :-).

Kéž by šel vrátit čas

26. června 2012 v 21:10 Mé úvahy a názory
Vracení a celkově všechny pohyby v čase byli z ohledu fyziky dávno vyvráceny. Zkrázka to nelze. Ale kolikrát byhom si to přáli a celkově po tom toužili?
"Kéž by šel vrátit čas!" stěžovala si moje kamarádka, když "slavila" první měsíc po rozhodu. Její kluk byl údajně ten nejlepší na světě a ten jedinej, který jí mohl pomoci, milovat, věnovat se jí, ... Ale skutek utek a ona zůstala sama. Teď se koukala na jejich společné fotky a mezi slzami se modlila za uskutečnění předešlé věty.
Tuhle větu si často říkám i já. Nejčastěji v dobách, kdy dostaneme opraveé písemky. Moc bych si přála projít časovou osou zpátky do minulé hodiny a přepsat všechny svoje odpovědi, které bych napsala správně.
A nejen při písemkách, rozchodech. Jsou i důležitější věci, kterým by šlo předejít. Autonehody. Smrt. Války. Nebo naopak posuny v čase :-). Mohli by u nás chodiít roboti, měli bychom tolik potřebné léky a nebo třeba lety do vesmíru na jednu noc.
Avšak musíme to brát realisticky. Opravdu bych nikdy nechtěla zažít tozklamání, díky kterému mám zkušenosti? Vážně bych nikdy nechtěla zažít zdradu od přítele, díky níž vím, komu teď věřit? Vážně bych chtěla, aby po mém boku žil robotický kámoš? Život je zkrátka plný poznání, a já o to nechci přijít. Slzy, radost, smutek i úsměv k životu patří. A bez škrbanců by byl hrozně nudný! :)

Diety

26. června 2012 v 10:26 Tipy&Triky
Diety. Kluci je nenávidí, holky milují. Říct před klukem na prvním rande, že dnes jíst nebudeš, jelikož držíš dietu, asi se na tebe vykašle. Přesto dívky drží spoustu diet. A jestliže to nepřechází do anorexie nebo bulimie, nebývá takové omezení jídla ani nezdravé (většinou!).
Proč ale vlastně držíme diety? Rande s klukem. Plavková sezóna. Výlet. Nespokojenost s postavou. A spousta dalších. Přitom jsou to v podstatě jen banální neshody. Navíc proč se trápit celý život hladem? Jednou si nejspíš každá z nás vezme kluka a budeme s ním štastné. A říkáš, že tlustou holku si nikdo nevezme? Chyba! Bylo dokázáno několika statistykami, že muži si sice do společnosti přivedou vyhublou kost, ale i přesto doma mají radši pořádnou holku. Druhým problémem je ale zdraví. Mít nadváhu je nezdravé pro ceý tvůj organismus. Proto by ses měla udržovat "tak akorát".
Jak zjistit, kdy máš správnou váhu? Spousta lidí doporučuje známé BMI (nechat vypočítat si ho můžeš nechat hned n několika stránkách, např: http://plusprovas.cz/bmi ). To je ale nepřesné v tom, že namakaný muž může mít velkou nadváhu, jelikož svaly váží víc než tuk. Další měřítko se odvíjí od výšky a váhy. Měla by si vážit zhruba stejně, jako je tvoje výška v centimetrech -110 (tzn. dívka, která měří 168cm by měla vážit okolo 58kg). Hlavní zkrátka je, aby ses cítila dobře.

A teď k tomu, o čem temto článek vlastně má být. DIety. Jsou jich mraky. Krátkodobé, celoživotní, měsíční, .. Známá je například detoxikační dieta. Jsou jí opět několik typů a týká se hlavně tvého jídla.Ukázka jedné třídenní:
1.den - jez pouze ovoce; 2.den - jez pouze ovesné vločky, 3.den - zaměř se pouze na zeleninu.
Některé diety jsou na druhou strau plně zbytečné. Třeba "Barevná dieta". Její základ je na tom, že každý den máš jíst jídlo pouze jedné barvy. Takže v "červeném pondělí" máš v jídelníčku pouze červenou čočku, rajčata, .. Ale popravdě, jak se dá zhubout na tom, že každý den jíš to stejné?
Pravidelné jezení. Nejúčinnější "dieta" kterou doporučuji absolutně všem. Není v ní většinou žádné omezování a i já jsem se jí naučila dodržovat. Je o tom, že si uděláš jakýsi plán a v něm vždy jíš. Můžeš si dát třeba kousek ovoce mezi nimi, ale žádné jiné výraznější jídlo. Já třeba snídám vždy v 7hodin, svačinu mám v deset, opěd okolo jedné hodiny (záleží na škole), svačinu ve 4hodiny a večeři v šest. A stačí mi to! Tělo si zvykne na pravidelnost a rozpohybuje se ti i líp metabolismus. Vřele doporučuju ;). Navíc se nemusíš stresovat hladověním a podobnými blbostmi. Jít si můžeš téměř co chceš. Avšak aby to mělo výsledky, měla by si omezit tučná, smažená a hodně mastná jídla. Nemusíš je ale vyechávat na furt, u babičky si jahodový knedlíky vždycky dám! :)

You are so beautiful without these things

25. června 2012 v 12:45 Mé úvahy a názory

Co se stane, když se potká holka, pár starých stínů s rtěnkama a volný čas? Samozřejmě, že z toho vzejde nějaká hovadina, a mě nenapadlo nic jinýho než si začát "kreslit" a k tomu přihodit nějaký článek :-)

Řasenka. Tužka na oči. Rtěnka. Pudr. Make-up. Lesk na rty. Stíny. Asi těžko najdeme v téhle době někoho, komu je víc než 12let a nemá ani jednu věc z toho doma. Schálně jsem napsala 12 a ještě dlouho přemýšlela, jestli hranici svého myšlení neposunu níž. Mě když bylo 11let, měla jsem svoje hračky, kamarády a na Facebook, malování nebo chození s klukama moc nemyslela. Dnes? Desetileté holčičky pláčou, že se s nimi rozešel jejich "kluk" po jednom týdnu a jedné puse na tvář.Ale nemluvme jen o "dětech".
Proč polovina lidí v našem věku (tzn. okolo 15) chodí zmalovaná jako lehké holky z E55? Co si dokazují tím, že na sebe naplácají tunu make-upu, vezmou minisukni a začnou si utahovat z jiných? Přitom bez jejich pomocníků na kráse a sebevědomí nejsou nic.
Asi před týdnem jsem četla v jednom časopise článek, jak se nalíčit na pláž. Otevřená pusa a výraz údivu nešel hned zastavit. Líčení na pláž ... "použij make-up a řasenku, k tomu použij černou tužku, ale ne moc, aby nevypadala nepřirozeně ... nezapomeň se rtěnku, kterou přetři leskem na rty ... kluky nalákáš na zvýrazněné lícní kosti, takže použij ..." Nechápu. A to připomínám, že je to časopis pro mladé. Opravdu by mě zajímalo, jak řeší třeba potopení hlavy pod vodou :). Asi jako moje spolužačka. Tenhle rok jsme byli na výletě na kánojích, sjížděli jsme splavy . nádhera. Udělala se jednou a když se doplácala na břeh, vytáhla z kapsy make-up a zrcátko s řasenkou.
K nepochopení. A přitom máme před sebou léto. Chápu holky, který tim skrývají své akné a nedostatky, ale tohle mi přijde přehnané. A teď jsou dva měsíce prázdnin, takže nech svoji pleť odpočívat bez všech přípravků a uvidíš, že se ti o hodně zlepší :-)


Jak to dělali bratři v pravěku aneb dny klidu

22. června 2012 v 14:08 Mé úvahy a názory

Přes úmornou geologii jsme se v biologii dostali k ekologii. Když pominu správné třídění odpadnu a přejdu až k šetření naší planety, dostali jsme s kamarádkou nápad. Během poslouchání výkladu a o tom, jak prospěšné je pro nás i naši mateřskou zemi se někdy místo ježdění autubusu projít, se na původní otázku o dalším způsobu šetření planety ozval spolužák s tím, že nesmíme svítit. Přidal k tomu i to, že právě kvůli tomu bychom měli vypnout energii a vynechat prezentaci o výfukových plynech, ale to je teď trošku nepodstatné.

Nás zaujalo to o světle. Vždyť právě podle elektromagnetického vlnění se dřív řídil lidský život. Takřka neexistovalo vstávání ve čtyři, jak je v současné době někdo zvyklý. Žádné chození spát až o půl druhé ráno. Všechno řídili světelné částice. A tak nás napadlo zkusit si víkend bez světla. Příležitost se naskytla hned další den, kdy se ve škole opravoval vodovod a od pátku až do pondělí jsme měli volno. Moje rodiče jsme poslali se setrou navštívit babičku s dědou, takže byt jsme měli.

Vypnout sporák, počítač a další elektroniku, nakoupit čerstvé suroviny, sehnat něco, v čem se dá rozdělat oheň. Splněno. Ve čtvrtek se ke mně nastěhovala kamarádka a po přípravách jsme skočily do pelechu úplnně vyčerpané.

Vzbudily jsme se v půl jedenácté. Obě jsme spáči a bez budíku s melodií kokrhajícího kohouta jsme neměli důvod vstát. Po neúspěšné snaže rozdělat ohínek urostřed obýváku o dva kameny jsme se spokojili s rohlíkem a čistou vodou (šťávu přeci dřív taky neměli!). Den ubíhal neskutečně pomalu. Hned ráno jsme dle pravidel našeho nového života vypnuli hodiny, takže každá minuta se nám zdála jako hodina. Nebo to byla hodina?

Po dlouhé snaze jsme nakonec plápolající plamínky udržely při životě a k obědu si dali vajíčka. Karty, kreslení a vtipy nás po chvíli omrzely a už jsme mluvily jen z nutnosti. Spořádali jsme dva pytlíčky ořechů, k večeři si daly zeleninový salát namísto hezky propečeného kuřete, jak bývá zvykem, a po teplé sprše jsme šli na kutě. Aniž bychom věděli, kolik hodin vůbec bylo.

Člověk si to ani neuvědomuje, ale je na čas šíleně fixovaný. A díky tomu šíleně ve stresu. "Stihnu vlak?" "Už musím vstávat?" "Kolik mám ješět času?" Byl by bez něj na světě asi zmatek, ale taky se bez něho dalo žít. A lidé to docela dost zvládali. Stačil kohout jako buzení a soumrak jako povel ke spaní.

Sobota. Probudily nás paprsky sluníčka mířící na náš obličej. Vypsali jsme se opět do růžova:-). Trochu ve stresu z toho, že vůbec nemáme pojem o tom, jestli jsme třeba nezaspaly oběd, jsme šli sníst jogurt s ovocem. Na jednu stranu to působilo opravdu děsuplně nemít páru o nčem, o čem jsme se učily už v dětství, ale na druhou stranu to bylo neuvěřitelně uvolňující. Na osvěžení jsme skočily do bazénu a nacpaly se jablky se stromů. Večer utekl stejně pomalu, jako včera a mi usnuli při počítání oveček.

Poslední den. Mezi naše aktivity stále patřilo čtení knížek, tancování na písničky, které jsme si sami zpívali a skládání puzzle. Už to nebylo ani tak strašné, ba naopak, začaly jsme si zvykat a užívat té volnosti. Našly jsme si vlastní zábavu, vlastní, a jednodušší, recepty na vaření a tak odpočatá jsem se necítila už hodně dlouho. Bez stresu zmizela kamarádce i část akné a oboum se nás docela projasnila pleť. Nikdy předtím bych nevěřila, co všechno způsobí tři dny klidu. Doufám, že si to během prázdnin zopakujem a doporučuju to každému. Je fakt milé zažít své tři (doufám, že o prázdninách dáme těch dnů víc, klidně pod stanem! :)dny ticha, klidu a nebýt rušena elektrikou.

Žít ve stínu mrchy

21. června 2012 v 16:31 Mé úvahy a názory
Když se rozhlídneš kolem sebe, vždycky uvidíš někoho, kdo je lepší. Já občas vidím takové zobrayzení dokonalosti například ve své sestře. Ta se sice nechová jako mrcha, která mi v jednom kuse škodí, ale nevědomky, možná jako i tvoje protivnice, mě vždy převyšuje. Právě proto bych ji obšas poslala na Mars (a možná ještě dál :-). Já v deváté třídě přinesu vysvědčeí s jednou dvojkou, ale oblak radosti mé rodiny se rozplyne v okamžiku, kdy sestra přijde jen s jednou trojkou. Já nedám napít psovi, je z toho katastrofa hodná objevení kouzel, sestra edá napít psovi .. je z ní pořád slečna dokonalá. Možná to vidím někdy zkresleně, jenže je to tu pořád.
Takový problém samozřejmě nemám jen já. Stačí, aby si tvůj idol našel novou holku. Smějí se spolu, usmvívají se na sebe a za jeho pohled do jejích očí bys dala cokoliv. Najednou se cítíš méněcenná a ve všem horší než jeho nová přítelkyně. Problém se může naskytnout i ve spolužacce, za kterou se otočí kdejaký kluk, zatímco za tebou se sotva někdo otočí. Jsme ve věku pubertálních změn, takže u někoho stačí k žárlení i obyčejná lepší známka, lepší čas při běhu nebo hezčí tričko.
Tenhle problém je ale jen v tvé hlavě a věř, že ostatní to tak nevidí. Zkkus se s kamarádkou kouknout na fotku, kde je jen ona. Nejspíš se začne kritizovat (opomeňme teď zoufalky, které píšou, jak jsou škaredé jen aby docílili pozitivních ohlasů :), jak má tlustá stehna, velkej zadek,... a přitom podle tebe vypadá skvěle. Je to proto, že my se známe tak dobře (přeci jen, trávit sami se sebou 24 hodin denně dá zabrat :D ) a vidíme na sobě každičkou vadu, které si ostatní nevšimnou ani po deseti letech. Zkrátka věř, že tvojí drobné pihy na stehě si polovina kolemjdoucích vůbec nevšimne. A jestli tě trápí jiná vada, jednoduše od ní strhni pozornost jinam. Od většího bříška sveď pozornost třeba na výrazný šátek, náušnice, boty nebo sukni.
Nejhorší je dělat si z dokonalejších lidí vrásky. A věř, že i oni maj chyby. Na gympl chodí jedna holka - hubená aerobička, která je chytrá, má dokonalou rodinu, kluka - ale jednu vadu, která ostatním přijde úplně paranoidní, jí ale jako obrovká zkáza - jizva od odebrání sleziny. Právě kvůli tomu třeba ani nenosí v létě jednodílné plavky. Vidíš, každý má něco :-).
Jak se tedy toho zbavit? Hlavně se s nimi nesrovnávej. Vždycky se najde někdo, kdo je v něčem lepší. Zkus se prostě postavit nad věc a dělej, že ti to vůbec nevadí. Až půjde tvůj miláček s novou holkou, nevěš hlavu a nekoukej do země. Podívej se rovnou na ně a usměj se. Tvař se mile a uvidíš, že ti bude líp. I já si prostě nemůžu dlěat hlavu nad svojí sestrou a jejím lepším vysvědčením. Musím být pyšná a to svoje a prezentovat to tak světu :-). Až zase uvidíš vítězku kategorie tvého sportu, zkrátka trénuj a příště jí to nandáš. A když ne, svět se nezblázní. Nemůžeš se celý život koukat jen na své chyby, nedělala by si už nic jiného :D. Za to se mrkni na všechno, co si dokázala - složila si základku, odmaturovala, dostala tu nejkrásnější pusu, naučila i toho vašeho šmudlíka sedni, uvařila oběd, .. I z malých věcí se můžeš radovat. A štastné lidi majjí ostatní mnohem radši než zamračené burany! ;)

Zbytečné ztráty naší planety

20. června 2012 v 15:40 Mé úvahy a názory
Blíží se konec školního roku, takže podle zvyků se ve škole moc neučí, všichni jsou nedočkaví na prázdniny a nemyslí na nic jiného, než na to, komu na koupališti nejvíc budou slušet plavky. U nás to není jinak, takže ani naší učitelce se nechtělo pokračovat v probírání, tudíž jsme trávili hodinu prohlížením časopisu National geographic a nikomu to nevadilo. Spolusedící už se válí na pláži v Itálii, takže jsem se nakonec pustila do čtení. Otevřela jsem časopis formátu A5 s titulním obrázkem rohu nosorožců a zaujatě se hrnula na stranu s článkem právě o těchto majestátních živočiších. Nemám srce z kamene, takže pohled na zabité nosorožce jen kvůli dnes vietnamským, dříve čínským (v Číně byly obchody s nosorozčími rohy zakázány státem), požadavkům na údajně léčivé rohy. Podle vědců však zvěsti o léčivosti jsou pravdivé asi jako tvrzení, že smažený řízek s hranolkami patří ke zdravým jídlům.
O moc lépe na tom nejsou ani například mořské želvy. Rybáři jich denně uloví mraky, jen kvůli krunýři a chutnému želvýmu masu. Naštěstí jsou čísla mnohem menší než dříve, kdy se "lovci" ryb ani ničím jiným snad neživily. Zmínění si zaslouží i krvalečné zrůdy ze slaných vod, jak vyplívá z mnoha filmů. Je řeč samozřejmě o žralocích. Největší labužníky opět najdeme u asijských států, kam putují ploutve do polívek. Hlavně že jim chutná. Na druhou stranu ano, oni můžou namítnou například věpřové a ostatní maso, které patří do běžné kuchyně Čechů. Mezi stravováním je ale jeden veliký a dost podstatný rozdíl. Už zmíněné prasaty (kuřata, ...) nepatří mezi skoro vyhynuté živočichy.
Naší platenu ale netvoří jen zvířata. Ale i rostliny. Dřevařské společnosti jsou schopni vytěžit několik hektarů lesa každým dnem. Což vede k menší produkci kyslíku a ztrátě přirozeného domova zvířat. Proč? Abychom měli stůl, na kterém leží i můj laptop, židle do škol, základy domů. Ale copak musíme kupovat každou chvíli vybavení našich domovů? Dřív se lidé obávali 3. světové války s použitím atomových zbraní. Dnes by se měli spíše bát, aby ještě měli kyslík, nevyhynul poslední volně žijící tvor a měli co jíst.

Je věk překážkou?

19. června 2012 v 19:53 Mé úvahy a názory
Věk. Věk je jen číslo. Na věku záleží. Dvě protikladné věty, které k sobě mají tak blízko a zároveň tak daleko.
Opravdu je věk jen číslo? Tak proč je sex povolený až od 15. Nejspíš proto, abychom byli fyzicky i psychicky alespoň trochu zralý. Hranice 18 let je nejspíš ze stejného důvodu. Proč se tedy nedají stanovit hranice na vztah? A proč někdo, včetně mě, v tom vidí takový problém, i když nechce. Nejspíš jsem ještě ze staré školy a novinky z 21. století na mě přicházejí pomalu, možná proto, že jsem se narodila ještě před přelomem století, nebo proto, že to tak je.

Kupříkladu v sobotu bude pouť v jedné vesnici, kam chceme s kamarádkou jet. Jsem nezadaná, takže na setkání s partou kamarádčina kluka jsem se těšila. Jen do doby, než jsem zjistila, že polovina je o rok mladší. Vždycky jsem viděla svůj ideál v alespoň o pár dnů starším hezounovi, ne v mladším týpkovi. Takže z těšení sešlo a přijdu si, že tam jedu jako za trest. Jenže nechápu proč, sama sobě nadávám, je to jen věk, jenže moje vnitřní já se prostě seklo na slově "starší".
Mít mladšího kluka má přeci docela dost výhod. Nebude spěchat jen na to jedno, nemusí být až tak zkušený, takže nebudeš vypadat jako pako :-), nebude vidět největší zábavu jen v chlastu jako třeba 18ti letí (ano, pořád mluvím jen o klucích o pár dnů, týdnů, měsíců mladších než já, i když mi je 15). Jenže, to všechno si můžeme říct i v protikladech. Nezkušený, bude mít jinou zábavu než já, ... Ale na třetí stranu si říkám, když je kluk vyšší a vyspělý, tak to polovina lidí přeci ani nepozná ... ne?

Pravý opak je snad ještě horší. Ale neříkejme, že to, že třeba 18ti letí jdou jen za tím jedním, chlastají, mají jiné přátelé a kdoví co ještě platí na všechy. Ani náhodou. Kamarádka chodila minulé léto s o tři roky starším klukem. Bylo jí 14let. Ten se k ní ba naopak choval úplně mile. Nic po ní nechtěl, choval se narozdíl od těch pak od nás ve třídě zdvořile, zkrátka už si něco v životě zkusil a ona si s ním připadala zkrátka hrozně hezky. I přesto pohádka jednou skončila. Věkový rozdíl okolo 1-3/4 let je ještě v pohodě. Teď. Ale kapku úchylné mi přijde, když vidím šestnáctiletého kluka se vodit za ruku s holkou ze sedmé, v lepším ze šesté třídy. A ano, najdou se i takoví. Trošku přes čáru mi přišlo chování mojí spolužačky, která si začla s 30ti letým podnikatelem z Prahy, jezdili za sebou, občas se hádali, drželi to v utajení (přesněji, v utajení před rodiči mé spolužačky, ta se tím ale vesele chlubila kamarádům). Ona do něho byla zamilovaná, on byl nad věcí. Věkový rozdíl je tady ale moc velký, aby si mohli rozumět. Upřímně, mohl by být její otec.

Ideální je zkrátka najít si kluka ve své věkové kategorií, podle mého nejlépe plus 1 nebo 2 roky. Máte stejné kamarády, bavíte se stejným způsobem, jste na tom podobně, smějete se většinou stejným věcem (ano, vlivem puberty :-) a celkově jste si blíž. Navíc kluci dospívají trošku dýl než holky, takže pokud nenajdeš nějaký zázrak, je nějakéto plus u věku výhodou. Ale proč se někdy nevzepřít přírodě? I když se druhé já vzpírá? :-)

Zamiluj si kytičky

19. června 2012 v 19:01 Tipy&Triky
Hitem letošního léta jsou podle mě rozhodně květiny. Symbol krásy, lásky, něhy a fantazie si zamiluje každý :). Navíc nenajdeš stylovější oživení tvého outfitu!
Pojem "květiny je docela rozšířený. Nkědo si vybaví kytici růží, kterou dostal od toho nejkrásnějšího kluka na světě (my ostatní si představíme kytičku od babiček k narozeninám :-). Jiní si představí rozkvetlou louku. Někteří si vzpomenou na dětství a pletení věnců. Snad nikdo si ve spojení s květinou nevybaví něco špatného. A to je účel celého hitu. Květiny vykouzlí úsměv na tváři. A nevadí, že zrovna pod barákem nemáš keře barevých rozkvetlých kvítků, které by si mohla obnovovat každou potřebnou chvíli :-).
Květiny najdeš všude. Botičky s motivem květiny nebo ozdobným květem, čelenky s rozkvetlou růží, sponečky, prstýnky s kyticí, dokonce i náučnice nebo řetízky. Stačí i obyčejná kytka zapíchlá ve vlasech - a jestliže nemáš přístup k čerstvě vonícím květům, které neodmyslitelně k létu a jaru patří, vsaď na umělé (pro lepší efekt látkové). Návrháři neměli na paměti jen doplňky, ale květiny se dostaly i do podvědomí oblečení. Takže na každém rohu můžeš najít legíny s kytkama, triko poseté lilijemi, plavky s orchidejí, ...
A k čemu je kombinovat? V tomhle případě měl na paměti pravidlo "Méně je více". I když si doufám rostlinky zammiluješ, nenos třeba kytku ve vlasech, náramky s kopretinou a legíny s motivem louky pohromadě, načež tomu dáš třešinku v podobě látkových bot z květin. Hrůza. V tomhle případě okouzlíš třeba jen bílým tílkem, džínami (dobře vytvarovanými pro tvé pozadí :.) a velkou barevnou kytkou ve vlasech. Možná že ted ti to zní dost obyčejně, ale věř, že klukům se líbí jednoduchost a smyslná krása holky, než přeplácané strašáky do zelí :D. A jestli se ti do vlasů nechce nic sstrkat, vsaď na doplňky. Letní tílko doplň náramky, taškou, brýlemi, ... Jak už jsem ale řikala, všeho s mírou! :-) Zajímavě vypadají i nehtíky s namalovanou kytičkou. Tu můžeš vytvořit buď nalépkou (experimentuj i se samolepkou přetřenou bezbarvým lakem) nebo si ji jen namaluj na palec u nohy, který vynikne v žabkách.
A naposled pár typů:
1) Baťa, 699Kč; 2) Terranova, 299Kč; 3) H&M - 2ks/99Kč; 4)H&M, 599Kč
1)2)3)4)
(Jsou tu jen nejzákladnější ukázky v čerých a tmavých odstínech, které můžeš vzít k čemukoliv. Ale je léto, takže z ukázky si vem jen příklad a zajdi do obchodů pro barevné úlovky! :)