Ach ty nákupy ...

16. června 2012 v 22:40 |  Tipy&Triky

Položme své karty na stůl. Kdo by neměl rád nákupy? Ten pocit, když vejdeme do obchodu plného oblečení, náušnic, náramků, vlněných svetrů, módních řetízků,… A ten pocit, když si představíme, jak nám kdekdo bude právě tenhle fialový šátek s kostkami závidět úplně každý. Zbytek zná každý. Pár smutných pohledů, pár vyměněných narážek s naší kreditní kartou nebo s drobáky v peněžence a šátek si neseme v tašce domů.

Do pár dnů nastane pár otázek. "K čemu si mám ten šátek vzít?" "Nemám už podobný v modrý?" "Na světle nevypadá tak hezky." A problém je na světě. Ve skutečnosti jsme ten šátek nepotřebovali.Připočteme-li k tomu ještě peníze za zbytečně předražený šátek, jsme na mizině.

Všechno je to trik obchodníků. V obchodech je trošku jiné světlo než venku, takže všechno vypadá líp. Navíc v rytmu hrající hudby ti navodí náladu, kdy máš chuť dopřát si něco nového a hezkého, i když to vůbec nepotřebuješ. A navíc předraženého. Tady jsou tři typy, jak tomu příště předejít:

1.Sepiš si seznam

Možná že ti to přijde trošku divný, napsat si na kus papírku nebo do mobilu: kalhoty a mikina. Ale neuvěříš, jak je to účinný. Jestliže si budeš pořád připomínat jen to, že si jdeš pro kalhoty (mikinu), musíš se snažit v obchodě zaměřit přímo k nim. Neplánuj si cestu kolem brýlí a náušnic (i když je to tak lákáví :) ), ale běž rovnou ke stojanu s džíny.

2.Platí přímá úměrnost

Určitě si v matice narazila na příklady o přímé úměrnosti. Čím víc sazenic farmář zasadí, tím víc mrkví mu vyroste. Zjednodušeně řečeno, platí to i opačně. Čím míň peněz si vezmeš, tím míň utratíš. V překladu: jestliže si vezmeš jen 500korun na džíny a ne ještě další pěti-kilo na "něco hezkýho", neutratíš tak za zbytečnosti.

3.Zákaz drobáků

Je dokázáno, že když se ti v peněžence budou potulovat malé bankovky, včetně "zbytečných" dvacetikorun, snáz je utratíš. Znám to i z vlastní zkušenosti, když jdeme s holkami do města. Zmrzka tam, koktej sem. V případě, tě na tebe z peněženky kouká pětistovka, i tvoje svědomí se brání ztrátě tak velké sumy.

Žadná pravidla by ti ale neměla zkazit občasné nakupování s kamarádkou, které prostě patří do života každé holky :).
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama