Zbytečné ztráty naší planety

20. června 2012 v 15:40 |  Mé úvahy a názory
Blíží se konec školního roku, takže podle zvyků se ve škole moc neučí, všichni jsou nedočkaví na prázdniny a nemyslí na nic jiného, než na to, komu na koupališti nejvíc budou slušet plavky. U nás to není jinak, takže ani naší učitelce se nechtělo pokračovat v probírání, tudíž jsme trávili hodinu prohlížením časopisu National geographic a nikomu to nevadilo. Spolusedící už se válí na pláži v Itálii, takže jsem se nakonec pustila do čtení. Otevřela jsem časopis formátu A5 s titulním obrázkem rohu nosorožců a zaujatě se hrnula na stranu s článkem právě o těchto majestátních živočiších. Nemám srce z kamene, takže pohled na zabité nosorožce jen kvůli dnes vietnamským, dříve čínským (v Číně byly obchody s nosorozčími rohy zakázány státem), požadavkům na údajně léčivé rohy. Podle vědců však zvěsti o léčivosti jsou pravdivé asi jako tvrzení, že smažený řízek s hranolkami patří ke zdravým jídlům.
O moc lépe na tom nejsou ani například mořské želvy. Rybáři jich denně uloví mraky, jen kvůli krunýři a chutnému želvýmu masu. Naštěstí jsou čísla mnohem menší než dříve, kdy se "lovci" ryb ani ničím jiným snad neživily. Zmínění si zaslouží i krvalečné zrůdy ze slaných vod, jak vyplívá z mnoha filmů. Je řeč samozřejmě o žralocích. Největší labužníky opět najdeme u asijských států, kam putují ploutve do polívek. Hlavně že jim chutná. Na druhou stranu ano, oni můžou namítnou například věpřové a ostatní maso, které patří do běžné kuchyně Čechů. Mezi stravováním je ale jeden veliký a dost podstatný rozdíl. Už zmíněné prasaty (kuřata, ...) nepatří mezi skoro vyhynuté živočichy.
Naší platenu ale netvoří jen zvířata. Ale i rostliny. Dřevařské společnosti jsou schopni vytěžit několik hektarů lesa každým dnem. Což vede k menší produkci kyslíku a ztrátě přirozeného domova zvířat. Proč? Abychom měli stůl, na kterém leží i můj laptop, židle do škol, základy domů. Ale copak musíme kupovat každou chvíli vybavení našich domovů? Dřív se lidé obávali 3. světové války s použitím atomových zbraní. Dnes by se měli spíše bát, aby ještě měli kyslík, nevyhynul poslední volně žijící tvor a měli co jíst.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tlapka Tlapka | Web | 22. června 2012 v 20:33 | Reagovat

NG má skvělé časopisy. Škoda, že jsou tak super, že jsou v knihovně věčně rozpůjčované. :-D
Máš pravdu v tom, že příroda nejsou jen zvířata. Bohužel mám z mnoha lidí pocit, že svět je jenom člověk. :(
hezký článek.

2 Dalliance Dalliance | Web | 22. června 2012 v 20:51 | Reagovat

je to super časopis :) právě proto chceme dát taťkovi se ségrou přepdlatné k narozeninám :) .. lidi se někdy chovají hrozně, až se někdy stidím za to, že jsem příslušníkem téhle nadřazené rasy ;(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama