Zvol si správou cestu k budouconsti

27. června 2012 v 17:37 |  Tipy&Triky
Výběr střední nebo vysoký školy bývá občas sakra težký. Jedním z důvodů a velkých problémů při orzhodování bývají kamarádi, zázemí nebo internát. Ztratit přátele, učitele, na které jsme byli tak dlouho zvyklí, školu, kam jsme chodili tak dlouho a ještě se dostěhovat od rodičů do úplně jiného města na internát, je pro většinu populace docela dost velký šok. A aby toho nebylo málo, polovina lidí neví, kam jít.

Jak si tedy vybrat tu správnou? Je hned několik metod. Pár vybraných devátých tříd navšítíví kařdoročně studentský poradce. Je to učtiě hrozná výhoda, jelikož jako odborník si s tebou otevřeně promluví o tvých možnostech. Zkrátka spolu budete cca hodinu mluvit o tom, co tě baví, jaké máš představy, co opravdu nikdy nechceš dělat a jaké máš podmínky pro novou školu. A pak už ti ukáže jen ukáže nabídku pro tebe vhodných škol a tyy už se sama rozhodneš. Navíc výběr vhodných škol se většinou pohybuje okolo jedné nebo dvou budov, takže rozmýšlení je o to lehčí. Jenže tohle se týká opravdu jenom pár škol, ale pořád určitě ve městě nebo v blízkém okolí někoho takového najdeš (popř. s rodičem, pokud se vyzná). Tady už je problém v pěnězích, které se pod stovku nedostanou :-).
Takže jak jsem psala, je tu hodně jiných možností :-). Studenstkého poradce si můžeš udělat i sama sobě. První krok, vyřadit v úvahu nepřipadající školy, zvládne taky. Každý už třeba od páté třídy ví, že chemie není tvoje záliba. Takže farmacie, medina apod. instituce můžeš vyřadit. Dál si na papír sepiš, jaké věci tě baví a jaké naopak ne. Podle zálib si udělej okruh oborů, které ti padají v úvahu. Také zvaš plat, jaký chceš mít a využití v dané situaci. Při výběru zvaš také to, jestli chceš dojíždět, bydlet na intru nebo si najít školu v okruhu domova.Tímto způsobem ti vyjde pár škol, mezi kterými si zkus vybrat tu nejlepší. Podívej se také například na placení školného (hlavně u vysokých škol), charakteristiku školy a uplatnění v budoucnosti, co žje velmi důlěžité.
Nemůžeš se rozhodnout mezi dvěma školama? Moje teta se po maturitě rozmýšlela, jestli si zvolí práva nebo žurnalistiku. Její táta jí řekl větu, která se ti určitě osvědčí: "Psát můžeš kdykoliv, ale z novinářky se právnička nestane." Převedeme-li to na obecnost, zvol si raději obor, kde si víc vyděláš a na který je potřeba víc studovat. Manželka kamarádčiného bratra studuje třeba dvě vysoké školy najednou. Nutno podotknout ne moc známé, ale přeci jen.Pořád ale pamatuj, není titul jako titul, takže jestli se dostaneš, vol přestižní univerzity, např. Karlovu univerzitu, Masarykovu univerzitu, ...
A jestli se rozmýšlíš mezi středními školami a opravdu si nevíš rady, zvol gympl! Nejenže máš další čtyři roky na rozmyšlenou, ale díky seminářům, které si ve třeťáku vybereš, si uvědomíš, co tě baví. A pamatuj, že například na medicínu upřednostňují gympláky před studenty ze zdravotky :-).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tlapka Tlapka | Web | 29. června 2012 v 13:31 | Reagovat

Gympl je fakt super, když si člověk není jistý. A hlavně, jestli ho chce obstojně přežít, tak se naučí se učit tak, jak mu to vyhovuje. To je ohromné plus. :)
Já jsem měla ve vysoké škole jasno - nechci dojíždět a baví mě čeština. Tak jsem si k ní jen dobrala druhý obor, abych měla širší uplatnění, ale pořád se toho bojím, že to nedopadne. :(

2 Dalliance Dalliance | Web | 29. června 2012 v 18:18 | Reagovat

[1]:  ale, dopadne to určitě dobře :-)
já si gympl nemůžu vynachválit, už jsem si za ty čtyři roky zvykla na učitele a můžu si v klidu užívat ještě chvilku toho nerozmýšlení :D :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama