Vyžít s 2dolary na den

10. července 2012 v 20:14 |  Mé úvahy a názory
Vyžít s dvoumi dolary na den. V překladu, uživit se za zhruba 40 korun. Podobný článek jsem četla v jednom týdenníku a zaujal mě život některých z nás.

Můj seznam věcí, za které utratím denně se mění, obdobně jako u všech. Čistě na mých výdajích leží potřeby do školy (ne ty hlavní na začátku roku) - jen např. propisky, pravítka, doplňování zásob sešitů - občasné svačiny do školy a návštěva restaurací a barů během dne. Nechodím tam pravidelně každý den, ale vystačím sotva se stovkou na týden. A to si neplatím jídlo.Když naši jedou na nákup, utratí klidně přes tisíc korun. A to počítám jen ten "velký" v pátek. Jinak mamka utratá něco kolem dvou stovek denně.
A ted si zkusit vyžít se čtyřiceti korunama. Je to šílený. Přesto sem si jednoho dne tuhle zkoušku zkusila. Stejně jako to dělá spoustu lidí, kteří si v době cca 1 týdne snaží vyžít pouze s dvěmi dvacetikorunami.

Velký nákup. Neboli propočítávání toho, jak vyžiju jen s tak malým množstvím jídla. Jelikož nepatřím mezi anorektičky a nebýt cvičení, vypadala bych jako starší sestra panáčka Michelin, je to pro mě katastrofa s velkým K.
Prozkoumávám letáky a plánuju si nejvýhodnější nákup. Nakonec volím jeden z velkých supermarketů a to hlavně díky nízkým cenám a neustálým akcím, které se pro nás, momentálně v bodu chudoby, docela dost hodí. V hlavě se mi melou rozmanité plány, co k snídani (moje břicho se značně bouří), obědu, večeři a možná něco k svačině. Houby s octem. Na snídani si beru jeden celozrnný rohlík za tři koruny - jo, je dražší než klasický bílý, ale daleko víc zasytí a navíc je zdravější :-). Oběd. Otázka pro značně zkušené. Odolávám kuřeti, špagetám, pizze nebo alespon rýži a směřuji svůj nákupní vozík, který zeje prázdnotou k dalšímu pěčivu. Tentokrát šahám po housce se zapečenou slaninou a sýrem. Deset korun za jeden kus je až přehnaně moc. Stejně si beru dvě houstičky a pádím k něčemu jinému. Večeře za 17 korun. Do košíku si dávám láhev vody za 8Kč. Přihazuju rajče za pět korun a další rohlík. Tentokrát dva normální a utíkám k pokladně.
Odolávám pohledu na všelijaké sladkosti a podivné pohledy prodavačky. Hned za pokladou se pouštím do rohlíku. Mojí snídani jsem snědla za pár sekund. Do oběda zbývají minimálně 3 hodiny. Cestou domů se snažím myslet na cokoliv jiného než na svůj protestující žaludek. Doma se snažím usnout, ale vážně to nejde. Bez elektriky, kteoru jednou korunou nezaplatím, můžu zapomenout na interet a předčasně se pouštím do jedné housky se slaninou. Do hodiny zmizela i druhá :-). Odpoledne se snažím zabít venčením našeho pejska v parku. Třikrát jsme společně oběhli rybník, park jsme prošli křížem krážem a i když utekly teprv 3 hodiny, šla jsem domů a snědla další rohlík, který jsem zapila veškerou vodou z půllitrové lahve. V sedm jsem snědla své poslední jídlo - 1 bílý rohlík - a šla si lehnout. Moje břicho silně kručelo, až mi ségra nadávala, že se ze mě musí chodit najít :D - přečetla jsem knížku z povinné četby a konečně usnula. Konečně, po tom zatraceném dnu!
Lituju všechny lidi, bezdomovce, děti v Africe, zkrátka všechny, kteří se nemůžou pořádně najíst, osprchovat. Je pravda, že i po tomhle jednom jdu jsem začala svoje výdaje za jídlo vidět trošku jinak.Každopádně to až po tom, co jsem se druhý den ke snídani naládovala palačinkama s tvarohem a ovocem! Platit pravidlo 40korun, asi bych už byla v mínusu :-).

A co vy, jak byste vyžili se 40ti korunama na den? Nebo jste to už někdy zkusili - popř. máte v plánu? :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Hráblík=) Hráblík=) | Web | 10. července 2012 v 21:21 | Reagovat

40 korun na den, no to by asi hodně lidí zkrachovalo. Ono to asi ani dnešním lidem moc nejde, jak jsi psala, kde by někdo nvyžil s 40 korunami a platil při tom internet, elektriku... ani pomůcky do školy by nešly zakoupit.
A k tomu ještě ta strava! :D Já jsem přes školu na internátě, kde mám stravu na celý den za 74 kč a myslím že je to hodně dobrá cena. Je pravda, že ne vždy se mi to jídlo trefí do chuti, ale jinak vaří dobře :)
Ti co mají opravdu jen těch 40 korun a nebo nic, tak jsou chudáci ...

2 Dalliance Dalliance | Web | 10. července 2012 v 22:46 | Reagovat

[1]: jo hodně :D hlavně, jak jsi psala, bylo by to šílený. V týdenníku o otm byl jen krátký článek - jen zmínka, la eujalo mě to. Týká se to nejspíš jen stravy, protože vyžít z toho by byla fakt síla. Stačí si zato kupovat pouze jídlo a je to o hubu :D.Každopádně člověk si začne peěž víc vážit.
Jinak, naš eobědy v jídelně stojí 52Kč. Je to asi tím, že jsme menší město, je to jídlo pro základku a gympl (tedy i mě :D ) a mylsím, že pár korun přispívá i škola. Na výběr je ze dvou jídel a občas jsou deserty v podobě salátů. Ale vtšinou přijdu domů a stejně ještě vyžeru ledničku, takže :D.

3 Tlapka Tlapka | Web | 11. července 2012 v 9:25 | Reagovat

Kurnik, moje brigáda za 50.- na hodinu je zlatý důl! :-o
Tenhle článek je vážně super nápad! :) Vyzkoušela bych to hned dneska, ale mamka odjela na dovolenou a nechala mi tu tolik jídla, že honestíhám jíst, aby se nezkazilo - takže kupovat svůj spešl výběr by byl nesmysl. A to co mi tu nechala by pod 40Kč nebylo...
Navíc - tys to měla ještě ulehčené tím, že nemusíš šetřit na oblečení, bydlení i tu knihu. Šílená představa!

4 Dalliance Dalliance | Web | 12. července 2012 v 21:13 | Reagovat

[3]: to teda :D Jo, je to šílená výhoda, že sem si nemusela platit, jak píšeš, vodu, světlo, elektřinu a tu knihu. Nechápu to, ty lidi musí žít snad jen o rohlících :D. Existuje i stránka,kde si lidé svěřují svoje recepty, typy a podobné triky.
Každopádně, jak píšeš, mě by to zabilo :D.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama